دانلود شماره ی بیست: تشریح یک جنایت

دانلود شماره ی بیست: تشریح یک جنایت

سال باس یکی از معروفترین و بهترین طراحان تیتراژ دنیای سینما بود که برای فیلم های بزرگی، تیتراژهای باشکوهی ساخته بود. از عنوان بندی آغازینِ بی نظیرِ « سرگیجه » ی هیچکاک تا « شمال از شمال غربی » او و تا « خارش هفت ساله » ی بیلی وایلدر و « تنگه ی وحشت » مارتین اسکورسیزی و خیلی فیلم های مهم دیگر، از جمله « تشریح یک جنایت ».

کوبریک فقید به تیتراژهای ساده و بی پیرایه اعتقاد داشت و خب حتماً آبش با سال باس در یک جوی نمی رفت اما با دیدنِ تیتراژهای سال باس نمی توانیم چندان با کوبریک موافق باشیم. ایده های باس برای عنوان بندیِ فیلم ها، آنقدر در تار و پودِ اثر می نشیند که انگار شِمای کلی از آن چیزی ست که قرار است در فیلم ببینیم. او چنان از لحاظ روانی ما را آماده ی دیدن می کند و چنان انرژی ای می بخشد به ذوقِ ما که مشتاقمان می کند تا حتماً فیلم را ببینیم. درباره ی « تشریح یک جنایت » قبلاً نقدی نوشته بودم ( اینجا ). حالا وقتی تیتراژِ آغازینش را ببینید، متوجه خواهید شد که چقدر به مفهوم و مضمونِ فیلم نزدیک است و چه ابتکاری در آن به کار برده شده. سال باس به سال ۱۹۹۶ درگذشت. ( حجم: ۱۶ مگابایت )

یک دیدگاه به “دانلود شماره ی بیست: تشریح یک جنایت”

 1. قاسم گفت:

  روحش شاد!
  یکی دیگر ار کارهای درخشان سال باس تیتراژ فیلم زیبای روانی هیچکاک هست که به زیبای مفهوم دوشخصیتی بودن کارکتر رو با تیتراژ ساده و تاثیرگذارش در کنار موسیقی برنارد هرمان منتقل میکنه.
  کلماتی که به سرعت وارد کادر میشن و با ریتم موسیقی جابجا میشن..
  تیتراژ سرگیجه هم که شاهکاره!

  یه کار ساده ولی زیبای دیگه از سال باس فیلم رفقای خوب اسکورسیزی هست که ساده تر از بقیه کارهاش ساخته.
  صفحه سیاه که ناگهان با صدای ماشین ها اسم فیلن با شتاب وارد فیلم میشه.

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای خانگی من – نقد و بررسی فیلم