نگاهی به فیلم رانندگی Drive

نگاهی به فیلم رانندگی Drive

 • بازیگران: رایان گسلینگ ـ کری مولیگان و …
 • فیلم نامه: حسین امینی براساس کتابی از جیمز سالیس
 • کارگردان: نیکلاس ویندینگ رفن
 • ۱۰۰ دقیقه؛ محصول آمریکا؛ سال ۲۰۱۱
 • ستاره ها: ۳/۵ از ۵

سامورایی

خلاصه ی داستان: جوانی کم حرف و سرد که هیچگاه اسمش را نمی فهمیم، راننده ی قهاری ست که در یک تعمیرگاه کار می کند. او علاوه بر کار در تعمیرگاه، برای فیلم ها، بدلکاری می کند و مواقعی افرادی را که از جایی دزدی می کنند، فراری می دهد و پولش را می گیرد. عشق ساکت او به زنی در همسایگی اش، زندگی یکنواخت او را تغییر می دهد …

یادداشت: فیلم بیشتر از آنکه در فیلم نامه اش حرفی برای گفتن داشته باشد، در کارگردانی اش است که متفاوت جلوه می کند. صحنه های نفس گیر تعقیب و گریز، انتخاب مناسب رنگ ها و بازی با آن ها، انتخاب زوایای مناسب برای به تصویر کشیدن تنهایی قهرمان داستان، همگی نشان از کارگردانی دقیق اثر هستند. داستان یک خطی ست و تقریباً در طول اثر، اتفاق خاصی نمی افتد. البته قرار هم نبوده بیفتد. قهرمان سرد و کم حرف فیلم، ما را یاد قهرمان «لئون» می اندازد و البته از همه بیشتر شاهکار ملویل یعنی « سامورائی». ما تنها قرار است راننده را تعقیب کنیم و روند تغییر یافتن زندگی اش را ببینیم. راننده ای که معمولاً حرف نمی زند، تنها عمل می کند، قواعد و قوانین خاص خودش را دارد و چیزی از گذشته اش نمی دانیم. مردی آرام که به خاطر عشق به زن، دست به خونریزی می زند و اینگونه چهره ی دیگرش را به ما نشان می دهد. اینکه او اسمی ندارد، اینکه به عنوان بدل در فیلم ها بازی می کند، اینکه نقاب به چهره می زند، اینکه همیشه تنهاست، همه و همه نشانه ای ست بر آدمی که در حاشیه قرار دارد و عشق، او را وارد میدانی خشن می کند.

 گسلینگ، از بازیگران نسل جوانی ست که در هر فیلم پیشرفت می کنند و بزرگ می شوند ...

گسلینگ، از بازیگران نسل جوانی ست که در هر فیلم پیشرفت می کنند و بزرگ می شوند …

۲ دیدگاه به “نگاهی به فیلم رانندگی Drive”

 1. coldplay گفت:

  من به این فیلم “شاهکار” می گم.
  شخصیت گاسلینگ ِ بی نام در این فیلم کاملا ذهنم را درگیر خودش کرده بعد از چند روز از تماشای این فیلم.
  رفن استاد تعریف کردن داستان های به ظاهر ساده ـست.جوری نشون میده یک داستان معمولی را که کاملا جذابه.دو فیلم Bronson و فقط خدا می بخشد را هم از رفن خیلی دوست دارم.
  سوال:
  میشه فیلم های خوب گاسلینگ را بهم معرفی کنید؟آیا جایی آنسونی کاجها فیلم خوبیه؟

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای خانگی من – نقد و بررسی فیلم