نگاهی به فیلم پسری با دوچرخه The Kid with a Bike

نگاهی به فیلم پسری با دوچرخه The Kid with a Bike

 • بازیگران: توماس دورت ـ سیسیل د فرانس و …
 • فیلم نامه نویسان و کارگردانان: برادران داردن
 • ۸۷ دقیقه؛ محصول بلژیک، فرانسه، ایتالیا؛ سال ۲۰۱۱
 • ستاره ها: ۳ از ۵

بایسیکل ران

خلاصه ی داستان: سیریل دربه در به دنبال پدرش می گردد که او را گذاشته و رفته. زن جوان آرایشگری، قبول می کند که از سیریل مراقبت کند در حالیکه او بچه ای ست شدیداً تُخس و مشکل دار. وقتی هم که وارد باند یک پسر جوان خلافکار می شود، اوضاع بیش از پیش بهم می ریزد …

یادداشت: داردن ها باز هم نوجوانی بدون خانواده را در مرکز داستان خود قرار داده اند و تنها به همان اندازه ای که لازم بوده، اطلاعاتی از زندگی او در اختیارمان گذاشته اند نه کمتر و نه بیشتر. ما چندان وارد زندگی سیریل نمی شویم و آن چیزی را می بینیم که جلوی دوربین در حال اتفاق افتادن است. با دیدن فیلم های برادران، آدم هوس می کند خودش دوربینی دست بگیرد و فیلمی بسازد از بس که همه چیز مختصر و مفید و جمع و جور است. از کادر دو سه نفره ی بازیگران بگیرید تا داستانی یک خطی و تقریباً بدون اوج و فرود و البته دوربینی روی دست که مدام بازیگران را تعقیب می کند. اما برخلاف “رُزتا” که یکی از فیلم های محبوب عمرم است، این فیلم به هیچ عنوان قانعم نمی کند. سیر متحول شدن سیریل چندان قابل درک نیست. او که وارد باند پسر خلافکار شده، پولی می دزدد تا به پدرش بدهد که از قرض هایش خلاص شود. اما پدر که او را نمی پذیرد، سیریل پیش زن برمی گردد و از اشتباهات خودش پشیمان می شود. شخصیت زن هم البته در سطح باقی می ماند. انگیزه ی او از نگه داشتن سیریل با اینهمه شرارت، چندان معلوم نمی شود. می ماند پایان بندی اثر که بامزه است و به نوعی مکافات عمل سیریل در قبال کاری که انجام داده. صحنه ی پایانی کاملاً بدون تاکید و بسیار عادی اتفاق می افتد. انگار که اصلاً اتفاقی نیفتاده! هر چه در “رزتا” یا “سکوت لورنا” تصاویر قدرتمندی می بینیم که با حال و روز شخصیت های آن فیلم ها سازگاری دارد، اینجا از این تصاویر خبری نیست.

۳ دیدگاه به “نگاهی به فیلم پسری با دوچرخه The Kid with a Bike”

 1. دن کیشوت گفت:

  بدتریت نقدی که راجع به این فیلم نوشته شده از آن شماست جناب!

  انصاف هم خوب چیزیه…

 2. coldplay گفت:

  چه قدر لباس سیریل اینجا شبیه گرمکن های باشگاه آ.اس.رم شده!
  همین اسفند شبکه دو این فیلم رو نشون داد.
  اما نفهمیدم من دیر رسیدم به فیلم(چون ساعت ۵ می خواستن پخش کنن و من به موقع رسیدم و دیدم فعلا پخشش نکردن هنوز و یه ربع رفتم به ادامه ی کارم)یا اینکه شبکه دو به اذان خورد و کلا سینمای فرانسه رو بیخیال شد!!!!!
  ۵ دقه قبل از اینکه دوچرخه ی سیریل رو یکی از همسناش ورداره و بره کنار اون کانتینر باهاش دعوا کنه رو دیدم.همونجا که سه تا پسر هم میان تو صحنه و پسر بزرگه با رکابی مشکیش سیریل رو جذب خودش می کنه…حدود یه ساعتی هم نشستم دیدم.شایدم کمتر.اما یه لحظه پاشدم برم آشپزخونه برگشتم دیدم کلا فیلم قطع شده!والا نفهمیدم شبکه دو کلا چه کار کرد با فیلمه!تا جایی که می دیدم آروم و کند بود اما دوست داشتنی بود.منکه والا هنوز تو هپروتم!

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای خانگی من – نقد و بررسی فیلم