فیلم هایی که نباید دید ۱

فیلم هایی که نباید دید ۱

 •  نام فیلم: خانه ی ییلاقی (Bungalow)
 • کارگردان: اولریخ کوهلر

جوانی از ارتش فرار می کند و در خانه ی ییلاقی شان، جایی که برادر بزرگش به همراه دوست دخترش آنجا هستند، پنهان می شود … تنها، نمای پایانی اثر است که در یاد می ماند. غیر از آن، مثل همه ی فیلم هایی که به اصلاح ساختار مدرنی دارند، شاهد خرده پیرنگ هایی هستیم که البته اینجا جذاب نیستند و تنها باعث خستگی می شوند. فیلم مانند شخصیت جوانش، گنگ و نامفهوم است.

 • نام فیلم: خون مقدس (Santa Sangre)
 • کارگردان: آلخاندرو جودوروفسکی

فنیکس، پسر مرد صاحب سیرک است. صاحب سیرک مرد هوسرانی ست که مادر فنیکس یک بار او را با زن دیگری می بیند و نتیجه ی دعوای سهمگین آنها، کشته شدن پدر و قطع شدن دو دست مادر از شانه هاست. فنیکس که این صحنه ها را دیده، دچار بیماری روانی می شود. سالها بعد، مادر برمی گردد تا انتقام زن های هوسران را کف دستشان بگذارد و در این راه فنیکس به جای دست او عمل می کند … تجربه ثابت کرده که اوضاع و احوال روحی و جسمی هنگام دیدن یک فیلم در میزان برقراری ارتباط شما با آن فیلم ربط مستقیمی دارد. یعنی اگر حتی فیلم، فیلم خوبی هم باشد اما شما آن روز حال چندان خوشی نداشته باشید نتیجه این می شود که احساس خواهید کرد اثر بدی دیده اید. من هم این اثر را در شرایط روحی بدی دیدم اما هر چه فکر می کنم، می بینم اگر حال و احوالم خوب هم بود باز هم چیزی تغییر نمی کرد. فیلم جز این ایده که پسر دستانش را در اختیار مادر قرار می دهد تا با آن جنایت کند ( که حتی بحث های روانشناختی هم می شود درباره اش راه انداخت ) هیچ جذابیت دیگری ندارد.

 •  نام فیلم: دون ژوان یا اگر دون ژوان زن بود ( Don JuanOr If Don Juan Were A Woman)
 • کارگردان: روژه وادیم

  زن اغواگر … اثری بی ارزش که دوست دارید هر چه زودتر تمام شود.

 • ـنام فیلم: سه درجه تب
 • کارگردان: حمید رضا صلاحمند

الهام قرار است با پسر جوان و پولداری ازدواج کند. روزی که برای گرفتن شناسنامه المثنی به اداره ثبت احوال رجوع می کند، متوجه می شود به اشتباه نام مردی دیگری به نام سوزنی، در شناسنامه اش درج شده. او به همراه پسر، سوزنی را می یابند تا از او بخواهند که به اداره بیاید و گواهی بدهد که اشتباهی رخ داده است …  واقعاً حرفی نیست که درباره ی این فیلم بی معنی و بی سر و ته زد. معلوم نیست این آدم ها چه می کنند و چه می خواهند. یک داستان بی معنی و نامفهوم و یک کمدی سخیف و بی مقدار.

 •  نام فیلم: شرط اول
 • کارگردان: مسعود اطیابی

بهرام تصادف می کند و مرگ مغزی می شود. دکتر می گوید او خواهد مُرد. خانواده ی او  تصمیم می گیرند به قیمت زیادی، کلیه اش را به کس دیگری اهدا کنند غافل از اینکه بهرام به زندگی برمی گردد … یک کار شدیداً ضعیف و سطحی و بی در و پیکر. چه در فیلم نامه و چه در کارگردانی. دو سه باری هم که می خندیم از بامزه ای بازی های عبدی ست و بس. فیلم به دنبال هیچ چیز نیست.

 • نام فیلم: مستاجر (The Resident)
 • کارگردان: آنتی جُکینن

ژولیت خانه ای را اجاره می کند که صاحبخانه اش مردی روانی از آب در می آید … واقعاً درباره ی این فیلم سطح پایین و بی معنی چه می توان گفت؟ معلوم نیست این مرد روانی کیست، چه می خواهد و چرا این کارها را می کند؟ اصلاً چرا نشان داده می شود که مرد، ژولیت را برای اجاره ی خانه ی خود انتخاب کرده است؟ اصلاً ژولیت چرا باید شغلش پرستار اورژانس باشد؟ اصلاً چرا باید این فیلم را دید؟

۲ دیدگاه به “فیلم هایی که نباید دید ۱”

 1. محمد نادری تبار گفت:

  دوست عزیز.. بهتره تو انتخاب این فیلم ها دقت کنی… در مورد خون مقدس صحبت میکنم.. فیلم یه فیلم کامل هستش.. و پر از حرفه.. نه فقط انتقاد از مذاهب دروغین.. بلکه خیلی چیزای دیگه.. برای اینکه حرف این فیلم رو بفهمی باید با سینمای کارگردان کار به اندازه ی کافی آشنایی داشته باشی و لااقل ال توپو و کوه مقدس رو دیده باشی.. در کل اینو میگم که جودوروسکی واقعا بهترین دنبال کننده ی سبک سورئالیسم هستش که فضای داداییسم رو هنوز تو کاراش حفظ کرده… فضایی که حتی خود بونوئل هم حتی نتونست توی کاراش بیاره.. این فیلم یکی از بهترین کارای تاریخ سینما هستش از نظر من و پر از حرفه… با تشکر

 2. محمد گفت:

  خون مقدس که اثری است فوق العاده. به نظرم قبل از دیندن و قضاوت کردن بعضی فیلم ها باید یک شناختِ حداقلی ای داشت.

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای خانگی من – نقد و بررسی فیلم