نگاهی به فیلم تشریح یک جنایت Anatomy of a Murder

نگاهی به فیلم تشریح یک جنایت Anatomy of a Murder

  • بازیگران: جیمز استوارت ـ لی رمیک ـ بن گازارا و …
  • فیلم نامه: وِندِل مایز براساس رمانی از جان دی. وُلکر
  • کارگردان: اتو پرمینگر
  • ۱۶۰ دقیقه؛ محصول آمریکا؛ سال ۱۹۵۹
  • ستاره ها: ۳ از ۵

وکیل مدافع

خلاصه ی داستان: پل بیگلر، وکیلی که زندگی تنها و بدون سر و صدای خود را با گرفتن ماهی پر کرده است، با اصرار دوستش، پرونده ی قتلی را قبول می کند که وامی داردش تا باز هم کاری پر سر و صدا را به دست بگیرد …

یادداشت: با فیلم نامه ای جزئی نگر و محکم روبروییم که ذره ذره، استدلال ها، شواهد و جزئیات ظاهراً کم اهمیت اما در واقع مهم را کنار هم می چیند تا به نتیجه گیری نهایی برسد. اما مشکل از همین نتیجه گیری نهایی فیلم است. ما در همان صحنه های اول، با پل بیگلر آشنا می شویم؛ مردی بی سر و صدا که زندگی اش را با ماهیگیری می گذراند. اما کم کم متوجه می شویم که او در واقع یک وکیل است. تا حدودی به اخلاق و خصوصیاتش آشنا و بعد به سرعت وارد ماجرای پرونده می شویم. پل تمام تلاش خود را برای رهایی مظنون می کند و در پایانی که انگار کمی تند و سرهم بندی شده به نظر می رسد، او برنده ی این پرونده است. اما هیچ تغییری در او حاصل نشده. یعنی داستان با او شروع می شود اما با او به پایان نمی رسد. نمی توانیم بفهمیم او نسبت به ابتدای داستان، چه تغییری کرده و به چه چیزهای جدیدی رسیده. در این زمینه، حتی پیرمردِ همدستِ پل هم، که قبلاً وکیل بوده ولی حالا مردِ دائم الخمری است که توسط پل به همکاری فراخوانده می شود، بهرحال در پایان داستان، تحولی در شخصیتش صورت می گیرد. او که در ابتد نقش کهن الگوی پیرِ دانا را برای پل بازی می کند و او را به پرونده ی جدید فرامی خواند، در پایان دست از خوردن مشروب برمی دارد و به زندگی برمی گردد. فیلم نامه درباره ی او به نتیجه ی تقریباً مشخصی می رسد اما درباره ی پل، شخصیت اصلی اش، این اتفاق نمی افتد و همه چیز با پایان پرونده، به پایان می رسد.

نمی شود حرف را بدونِ اشاره به سال باسِ بزرگ تمام کرد. کسی که طراحی تیتراژ بسیاری از فیلم های بزرگِ سینما از جمله “شمال از شمال غربی” و “روانی” هیچکاک یا “کازینو”ی اسکورسیزی را بر عهده داشت و برای این فیلم هم تیتراژ فوق العاده هوشمندانه ای طراحی کرد که واقعاً دیدنی ست.

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای خانگی من – نقد و بررسی فیلم