نگاهی به فیلم زلیگ Zelig

نگاهی به فیلم زلیگ Zelig

  • بازیگران: وودی آلن ـ میا فارو و …
  • نویسنده و کارگردان: وودی آلن
  • ۷۹ دقیقه؛ محصول آمریکا؛ سال ۱۹۸۳
  • ستاره ها: ۳ از ۵

همرنگ جماعت بودن …

 

خلاصه ی داستان: داستان مردی به نام زلیگ، ملقب به آفتاب پرست که در بین هر جماعتی که باشد، به شکل و شمایل آن جماعت در می آید و حتی قابلیت های آن ها را هم دارا می شود!!!

یادداشت: فیلم درباره ی آدمی صحبت می کند که خودش را همرنگ جماعت می کند تا دوستش داشته باشند. خودش می گوید: (( همرنگ جماعت بودن، خوب و راحته. )) او دنبال هویت واقعی خود می گردد. می خواهد بداند واقعاً کیست اما مشکل از جایی شروع می شود که جامعه اجازه ی این را به او نمی دهد تا خودش را پیدا کند و در صدر همه ی آنها، ارباب رسانه ها. آنها برای خودشان می بُرند و می دوزند و هر جا به نفعشان باشد و متوجه شوند که می توانند از این آدم بدبخت، بهره کشی و سر مردم را گرم کنند، او را بزرگ می کنند و در بوق و کرنا و وقتی می بینند زلیگ دیگر کارایی ندارد، با سر به زمین می زنندش. البته این وسط خود مردم هم کوتاهی نمی کنند؛ آنها هم به شکلی از این مرد بیچاره سوء استفاده می نمایند.  در این کش و قوس است که این مرد سرگردان، همچنان به  دنبال هویت خود می گردد. صحنه های مستندگونه ی اثر، به خوبی کار شده است و طنز همیشگی وودی آلن، اینجا هم نمود خاصی دارد. به یاد بیاورید صحنه ی سخنرانی هیتلر را که با حرکات او بهم می ریزد.

یادداشت “ با یک غریبه بلند قد سبزه ملاقات خواهی کرد“، “نیمه شب در پاریس” و “رز ارغوانی قاهره” فیلم های دیگر وودی آلن در همین سایت

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای خانگی من – نقد و بررسی فیلم