نگاهی به فیلم مودیلیانی Modigliani

نگاهی به فیلم مودیلیانی Modigliani

 • بازیگران: اندی گارسیا ـ السا زیلبرستین ـ امید جلالی و …
 • نویسنده و کارگردان: میک دیویس
 • ۱۲۸ دقیقه؛ محصول آمریکا، آلمان، رومانی، انگلیس، فرانسه، ایتالیا؛ سال ۲۰۰۴
 • ستاره ها: ۲ از ۵

نقاشِ شوریده

 

خلاصه ی داستان: روایت زندگی پر از شور و هیجان و دیوانگی مودیلیانی، نقاشی که به خودویرانگری دست زد …

یادداشت: احساسات گرایی بیش از حد، مخصوصاً در سکانس های پایانی، ضربه ی بزرگی به فیلمی زده که معلوم نیست کدام جنبه ی زندگی مودیلیانی برایش مهم بوده است. داستان روی هیچ نقطه ی مرکزی ای تمرکز ندارد. البته ظاهراً رابطه ی پر تنش بین پیکاسو و مودیلیانی، قرار بوده خط اصلی داستان باشد اما متأسفانه هیچ چیزی از کشمکش بین این دو معلوم نیست. حتی فیلم نامه نویس، در چند قسمت، سعی می کند همانندسازی بین پیکاسو و مودیلیانی بوجود بیاورد، مثل وقتی که مودیلیانی خواب می بیند که آدم هایی با نقاب پیکاسو جلویش راه می روند و بعد یکی از آن ها نقاب از چهره برمی دارد و شخص زیر نقاب، خودِ مودیلیانی ست، یا وقتی که آن دو سوار ماشین پیکاسو هستند و برای شوخی با یکدیگر، لباس های هم را به تن می کنند. این رابطه ی پر از نفرت و در عین حال مرید و مرادی، هیچگاه به موضوع اصلی روایت تبدیل نمی شود و البته چندان باورپذیر جلوه نمی کند. در این میان شخصیت پر از تضاد و مجنون مودیلیانی هم آنقدرها مفهوم نیست. اصولاً روایت پراکنده ای از زندگی این نقاشِ شوریده می بینیم که بسیار نامنسجم است.

   مودیلیانی و پیکاسو ...

مودیلیانی و پیکاسو …

         یکی از آثارش ...          یکی از آثارش ...

یکی از آثارش …

۷ دیدگاه به “نگاهی به فیلم مودیلیانی Modigliani”

 1. many گفت:

  با درود
  از خواندن خلاصه ی نقاش شوریده لذت بردم….من نقاشی های امادئو مودیلیانی رو بسیار دوست می دارم و دیدن فیلمی چنین جنجالی از مودیلیانی را علاقمندم..
  ممنون از مطالب بروزتون…

 2. اِلسا گفت:

  سلام.
  در مورد فیلم های بتی دیویس نقدی یا متنی نوشتید؟
  اسمش رو سرچ کردم اون بالا چیزی نیومد برام.
  مثلاً چه بر سر بیبی جین آمد، همه چیز درباره ایو، جزبل، روباهان کوچک و…..

 3. coldplay گفت:

  خیلی فیلم بدی بود.فرسنگ ها با یه فیلم خوب فاصله داشت.انتخاب بازیگر پیکاسو هم افتضاح.شخصیت پردازی و موضوع هم قربونش برم.خیلی خیلی بد.یکم از دوربین روی دستش خوشم اومد فقط.
  نیم از ۵.

 4. زهرا گفت:

  سلام ببخشید من تعریف یه فیلم عاشقانه رو شنیدم که دقیقا نمیدونم ایتالیایی هس یا اسپانیایی. فقط میدونم زندگی یه مرد نقاش دوره گرد هس که فقط تصاویر زنان رو میکشه ویه دختر عاشقش میشه ….جزئیات بیشتری ازش ندارم کمک میکنید که پیداش کنم ممنونم از لطفتون

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای خانگی من – نقد و بررسی فیلم