نگاهی به فیلم به مجتمع مسکونی حمله کنید Attack the Block

نگاهی به فیلم به مجتمع مسکونی حمله کنید Attack the Block

  • بازیگران: جان بویگا ـ جودی ویتاکر ـ الکس اسماییل و …
  • نویسنده و کارگردان: جو کورنیش
  • ۸۸ دقیقه؛ محصول انگلستان، فرانسه؛ سال ۲۰۱۱
  • ستاره ها: ۳ از ۵

شترگاوپلنگ های فضایی*

 

خلاصه ی داستان: چند موجود فضایی عجیب و ترسناک، به شهرکی مسکونی در لندن حمله می کنند. جوانان آن شهرک، سعی می کنند از دست این موجودات خلاص شوند …

یادداشت: فیلمساز کاملاً می دانسته از داستان چه می خواهد. می دانسته چطور یک داستان تکراری از حمله ی تعدادی “بیگانه” به زمین را به شکل دیگری بسازد. جذابیت اثر به نظرم این است که فیلمساز، قضیه را چندان جدی نگرفته. در واقع سعی نکرده بیش از آنچه که لازم است، ماجرا را بزرگ کند و مانند اغلب فیلم های این ژانر، لحنی تلخ، آینده نگارانه و در عین حال بدبینانه به موضوع بدهد. ضمن اینکه به اصول اینگونه فیلم ها هم تسلط کافی داشته تا حتی با موتیف های آشنای این ژانر هم شوخی های جالبی انجام دهد. بارزترین مثالش جایی ست که بعدِ از بین رفتن موجودات فضایی، در حالیکه جوان ها می خواهند از کریدور ساختمان بیرون بیایند، در مِهی که داخل کریدور ایجاد شده، سایه هایی می بینند که در حال حرکت به سمتشان هستند. یکی از جوان ها تصور می کند که هنوز هم همان “بیگانه ها” باشد باشند اما وقتی آن موجودات از مه بیرون می آیند، مشخص می شود که پلیس ها هستند که به کمک آمده اند! این طنز ظریف، بازی با موتیف همیشگی این گونه فیلم هاست. جایی که همیشه در انتها، نیروهای انسانی، مخصوصاً نیروهای دولتی و نظامی، بعدِ از بین رفتن موجوات بیگانه، وارد کارراز می شوند و اتفاقاً با هیبتی نشان داده می شوند که انگار قرار است به این نکته برسیم که اینها از آن “بیگانه ها” هم ترسناک تر هستند. دیالوگ های هوشمندانه و طناز فیلم ـ که مثالی از آن را در پایین می بینید ـ فضایی مفرح و بامزه بوجود آورده که همراه با بازی های خوبِ بازیگران جوان ( که مطمئنم اگر به جای این پسرها، داستان چند دختر را شاهد بودیم، به اندازه ی این فیلم، بامزه و بانمک نمی شد! ) باعث می شود از اول تا آخر کار را دنبال کنیم و خسته نشویم.

دیالوگ برتر:     سم: قبل از اینکه خیلی خون از دست بده، باید درمان بشه.
موسیس: پس انجامش بده …
سم: نمی تونم … نه مهارتشو دارم، نه تجهیزاتشو. من تازه فارغ التحصیل شدم … و تازه، کلاس “گازگرفتگی فضایی ها” رو هم پاس نکردم!

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

*لقبی که یکی از جوان ها به آن موجودات ترسناک می دهد.

  بچه محل های لندنی!

بچه محل های لندنی!

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای خانگی من – نقد و بررسی فیلم