نگاهی به فیلم مودیلیانی Modigliani

نگاهی به فیلم مودیلیانی Modigliani

 • بازیگران: اندی گارسیا ـ السا زیلبرستین ـ امید جلالی و …
 • نویسنده و کارگردان: میک دیویس
 • ۱۲۸ دقیقه؛ محصول آمریکا، آلمان، رومانی، انگلیس، فرانسه، ایتالیا؛ سال ۲۰۰۴
 • ستاره ها: ۲ از ۵

نقاشِ شوریده

 

خلاصه ی داستان: روایت زندگی پر از شور و هیجان و دیوانگی مودیلیانی، نقاشی که به خودویرانگری دست زد …

یادداشت: احساسات گرایی بیش از حد، مخصوصاً در سکانس های پایانی، ضربه ی بزرگی به فیلمی زده که معلوم نیست کدام جنبه ی زندگی مودیلیانی برایش مهم بوده است. داستان روی هیچ نقطه ی مرکزی ای تمرکز ندارد. البته ظاهراً رابطه ی پر تنش بین پیکاسو و مودیلیانی، قرار بوده خط اصلی داستان باشد اما متأسفانه هیچ چیزی از کشمکش بین این دو معلوم نیست. حتی فیلم نامه نویس، در چند قسمت، سعی می کند همانندسازی بین پیکاسو و مودیلیانی بوجود بیاورد، مثل وقتی که مودیلیانی خواب می بیند که آدم هایی با نقاب پیکاسو جلویش راه می روند و بعد یکی از آن ها نقاب از چهره برمی دارد و شخص زیر نقاب، خودِ مودیلیانی ست، یا وقتی که آن دو سوار ماشین پیکاسو هستند و برای شوخی با یکدیگر، لباس های هم را به تن می کنند. این رابطه ی پر از نفرت و در عین حال مرید و مرادی، هیچگاه به موضوع اصلی روایت تبدیل نمی شود و البته چندان باورپذیر جلوه نمی کند. در این میان شخصیت پر از تضاد و مجنون مودیلیانی هم آنقدرها مفهوم نیست. اصولاً روایت پراکنده ای از زندگی این نقاشِ شوریده می بینیم که بسیار نامنسجم است.

   مودیلیانی و پیکاسو ...

مودیلیانی و پیکاسو …

         یکی از آثارش ...          یکی از آثارش ...

یکی از آثارش …

۲ دیدگاه به “نگاهی به فیلم مودیلیانی Modigliani”

 1. many می‌گه:

  با درود
  از خواندن خلاصه ی نقاش شوریده لذت بردم….من نقاشی های امادئو مودیلیانی رو بسیار دوست می دارم و دیدن فیلمی چنین جنجالی از مودیلیانی را علاقمندم..
  ممنون از مطالب بروزتون…

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

سینمای خانگی من – نقد و بررسی فیلم